HISTORIE PLEMENE


 

 

 

 

 

 

 

V této sekci máte možnost se seznámit jak s historií Cane Corso ve světě, tak i s historií CC v ČR.

1973 Profesor Francesco Ballotta a Dr. Antonio Morsiani se v okolí města Puglia seznámili s několika jedinci psů typu CC, kteří se zde chovali již po celá dlouhá léta a dochované fotografie z padesátých let dvacátého století toto jen potvrzují. Byli to psi výrazně odlišní od Neapolského mastina a spíše připomínali poněkud psy typu Bullmastiff nebo Cane de presa Malorca.
 
1974 Na výstavě ve městě Foggia se prezentovalo 5 exemplářů psů typu CC. Jeden šedý pes z Ortanovy, jeden černý z Montelly, jeden žíhaný pes a jedna černá fena z Lucery a jeden pes neznámo odkud.
 
1978 Dr. Paolo Breber kontaktoval ENCI a inicioval počátky oživování chovu CC. Podařilo se najít celkem 19 exemplářů CC. Od r. 1975 - 1978 se narodilo ve městě Foggia celkem 17 štěňat CC.
 
1979 Pan Stefano Gandolfi a pan Luciano Malavasi potvrdili existenci dalších jedinců CC ve městě Puglia. Do roku 1980 se podařilo odchovat na feně Tipsi a Brině ve spojení se psem Daunem celkem 18 štěňat CC. Z toho byli pro oživení rasy nejvíce využíváni Basir, Bulan, Babak a Aliot. Z dochovaných fotografií je vidět, že to byli na svou dobu neuvěřitelně typově kvalitní CC a pes Basir a Bulan patří u CC mezi skutečné legendy. Mnozí dnešní psi CC by jim mohli tak skvělé hlavy a těla závidět.

Dr. Giovanni Bonatti a Dr. Giovanni Ventura, veterinář a také rozhodčí pro exterier, vypracovali studii pro další chov CC. V tomto roce se velmi aktivně zapojili do programu také pan Gianantonio Sereni, pozdější president SACC, a profesor Fernando Casolino.

 
6. 10. 1983 Byl vypracován první popis jedinců CC, a to na základě posouzení dvanácti typických jedinců. Tento prvotní standard vypracoval dr. G. Ventura. Byl velmi strohý a kromě jiného se v něm psalo, že samci CC váží cca 47 kg a feny cca 38 kg, přičemž horní výška samců je maximálně 68 cm a fen maximálně 64 cm. Barvy byly vypsány - černá, žíhaná, plavá a šedá, o bílých znacích se konkrétně v tomto popisu nehovoří.

V roce 1983 byl založen i klub milovníků Cane Corso - SACC.
 
16. 6. 1984 Bylo uspořádáno setkání CC s výstavou. Byl zde prezentován pes Basir a byl představen jako vynikající typický představitel plemene. Basir posloužil jako vzorový pes, na kterém se demonstrovalo, kam by se měl chov CC dále ubírat. Posloužil i pro vypracování nového standardu plemene. Rozhodčími na této výstavě byli F. Bonetti, A. Morsiani a M. Perricone.
 
3. 11. 1985 se v Mantově setkali rozhodčí Barbati, Mentasi, Morsiani, Quadri, Perricone, Vandoni a Ventura, kde společně připravovali vše pro vypracování nového standardu plemene CC.
 
1987 Dr. Morsiani a dr. Perricone předložili podrobný standard plemene. V tomto roce bylo registrováno již cca 100 exemplářů CC od severu po jih Itálie.
 
1988 Na výstavách v Miláně, Firenze a Bari, kde posuzovali pánové Morsiani, Perricone a Vandoni, se prezentovalo cca 50 exemplářů.
SACC nashromáždil také 97 fotografií psů, jenž vyhovovali požadovanému typu.
 
25. 11. 1990 byla rasa presentována na Evropské výstavě ve Veroně a byl zde také k dispozici standard ve čtyřech jazycích - francouzštině, angličtině, němčině a španělštině.
 
1990 - 1992 V těchto letech bylo na výstavách klubu v Mantově, Foggii, Ostuni, Morcianě, Messině presentováno neuvěřitelných 563 exemplářů. Posuzovali je pánové Ammannati, Dagradi, Morsiani, Perricone a Vandoni. Zaevidováno bylo již celkem 820 exemplářů.
 
20. 1. 1994 Předsednictvo ENCI uznalo definitivně CC jako čtrnáctou národní rasu.
 
1. 7. 1995 Tímto dnem se zadává na italských výstavách psům CC titul CAC a může jim být přiznán (po splnění patřičných podmínek) titul šampion Itálie.
 
1996 ENCI presentovalo rasu FCI a navázala jednání s presidentem FCI dr. Hansem Mullerem o mezinárodní uznání rasy CC.
 
9. 11. 1996 ENCI zavedla pro plemeno CC zkoušku povahy a poslušnosti CAL 1. Pes, který chce získat titul šampion Itálie musí kromě výstavních výsledků složit i tuto zkoušku. (V současné době platí ještě jedna podmínka, a to vyhotovené Rtg na DKK s výsledkem maximálně 2/2, jinak není titul italský šampion jedincům plemen CC přiznán.)
 
12. 11. 1996 FCI zaštítila plemeno CC a po deseti letech se bude opět plemeno jako celek hodnotit, zda-li je skutečně samostatným, životaschopným, ustáleným a zdravým plemenem.
   
2007 Plemeno Cane Corso je oficiálně zařazeno pod FCI - může mu tudíž být na mezinárodních výstavách zadáván titul CACIB a následně pak po splnění podmínek i titul Interšampion.
   


Historie Cane Corso v ČR

Pro tuto část našich stránek se připravuje podrobný článek o počátcích chovu CC v ČR. Než bude zveřejněn, předkládáme Vám dopisy, které našemu klubu zaslala ČMKU a které mají taktéž zásadní význam pro chov CC v ČR - potvrzují totiž vznik ČMKCC a jeho jedinečnost, týkající se zastřešení chovu CC v ČR.

Potvrzení vzniku ČMKCC - Českomoravského klubu Cane Corso
Usnesení ČMKU - chov Cane Corso pouze pod hlavičkou ČMKCC

©2005 Lenka | e-mail | homepage | | | | Zákonem č. 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání (v posledním znění) je v České republice kupírování uší zakázáno | | | |